Moje DNA

4. května 2008 v 9:10 | Eda Riedl |  DNA
Bádám po předcích našeho rodu, tedy po nejstarších Riedlech, dostal jsem se slušně daleko k roku 1595. Dál to nejde nejsou matriky. Ty byly zavedeny kolem roku 1600. Protože naši předkové nebyli šlechtici další bádání je nemožné. Rodokmeny byly výsadou šlechty, sedláci ke kterým naši předci patřili a další obyčejný lid tuto možnost neměli.
Další cesta už vede pouze přes DNA. Nechal jsem si udělat test DNA v Genomac International, s.r.o. Patřím do skupiny Haplotyp G2. Posléze jsem vložil výsledky testu do České národní genografické databáze. V této databázi jsme 4 lidé, kteří mají stejné výsledky testů, tedy shodu všech 12 chromozonů. Zdálo se mi to málo zkusil jsem ještě databázi Ysearch tam je nás celkem 12 u kterých je shoda ve 12 chromozonech. Takže jsou další jedinci, kteří mají stejnou sledovanou DNA jako já, ale žádný Riedl. Máme tedy nějakého společného předka snad by se naše cesty setkaly kolem roku 1000 nebo možná ještě hlouběji v historii. Tehdy ještě příjmení nebyla………..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mgr Jan Zástěra Mgr Jan Zástěra | Web | 18. května 2008 v 8:53 | Reagovat

Vážený pane Riedle,

tak jak je test postavený, lze říci, že lidé resp. linie, které se shodují ve všech 12 testovaných znacích vychází ze společného předka, který žil s 95% pravděpodobností před 50-60 generacemi. Toto, řekněme, pravidlo vychází ze známé mutační rychlosti těch 12 znaků, které jsou testovány. Jinými slovy ona "mutační rychlost" vyjadřuje jak dlouho vydrží ona sada 12 znaků nezměněná. Takže v případě našeho Y GenoGrafického testu se předpokládá, že v průměru zůstane ona sada 12 znaků nezměněná těch 50-60 generací. Na generaci se počítá 25 let takže při 50-60 generacích mluvíme o době přibližně o 1000 let zpět. Ovšem upozorňuji, že se jedná o průměrnou hodnotu, tzn. že ten společný předek mohl žít blíže k současnosti či dále do minulosti než těch 50-60 generací. Časový úsek 50-60 generací je poměrně dlouhý a pro člověka pátrajícím po svých předcích ne až příliš zajímavý. Je tedy nutné nějakým způsobem tuto poměrně dlouhou vzdálenost zkrátit, to je možné buď otestováním vyššího počtu znaků, nebo vyhledáváním dalších informací. Těmito informacemi je míněno např. pátrání v archivech.

Jinými slovy výsledek testu a nález  v databázích nelze nikdy vnímat jako samostanou informaci. Vždy je nutné ji dávat do souvislosti s ostatními dostupnými indiciemi. Tedy jestliže jsou v databázi dva lidé, kteří mají shodný profil a navíc shodné příjmení, je zde velmi reálná šance, že onen společný předek žil před mnohem nižším počtem generací než je těch 50-60 a to právě díky existenci společného či podobně znějícího příjmení. Pokud si uvědomíme že příjmení existují poměrně krátce, tuším asi od 17. stol. Je velmi pravděpodobné, že společný předek těchto dvou lidí bude dohledatelný v nějakých psaných archivech, matrikách, církevních záznamech apod..

Co se týče lidí, kteří mají sice shodný profil, ale nemají shodné příjmení i zde se vyplatí pátrat po dalších informacích ve zmiňovaných pramenech, i když to bude určitě složitější. Je třeba brát v úvahu, jestli kořeny těchto dvou lidí směřují alespoň do společného kraje apod.. Obecně lze předpokládat, že u těchto dvou lidí byl společný předek hlouběji v historii ještě před zavedením pevného systému příjmení. Z tohoto důvodu databáze právě umožňuje vzájemný kontakt lidí se shodným profilem, právě aby si mohli předávat či vyměňovat informace o svých předcích a eventuálně se ke společnému předku dopátrali.

Mgr Jan Zástěra

Genomac International, s.r.o.

Bavorská 856

Praha, 155 41

Tel.: +420 224 458 048

Fax: +420 224 458 021

2 Bill Van Hemert Bill Van Hemert | E-mail | 2. července 2008 v 14:27 | Reagovat

Dear Eda

My name is Bill Van Hemert <wgvh2@yahoo.com>, and I belong to Haplogroup 'G' as do you.   You can see my profile on YSearch.org at User ID: BM42N.

A bunch of Haplogroup Gs have gotten together to form a Project for our haplogroup as FTDNA refers to them.  The idea is to share information, match profiles and hopefully educate ourselves about genetic genealogy.

After you have read about our Project at the website below and want to join, you will need your FTDNA Kit No and Password.

JOIN. Any FTDNA or National Geographic Genographic Project client who had their Y-DNA tested to predict or confirm that they are a member of Haplogroup G is welcome to join.

Click on the public page at the link below, then click "Request to Join this Group", on the left-hand side of the page, next you enter your Kit No. and Password, after which you click on the "JOIN" button and you are done.

PROJECT WEBSITE.  http://www.familytreedna.com/public/G-YDNA

Please contact me after you have completed that or write me if I can help.

I look forward to e-meeting you,

Bill Van Hemert

Haplogroup 'G' Project

<wgvh2@yahoo.com>

3 Jason Real (Riedl) Jason Real (Riedl) | E-mail | Web | 7. května 2009 v 16:10 | Reagovat

Hello,

My family line is also Riedl but we were tested and are not G2.  We are R1b1b2a1a (R-U106).  It just goes to show that most often the name was based on their father's name at the time names were chosen (Council of Trent), and they did not all come from the same original family.

-JR

4 Jiří Klusáček Jiří Klusáček | E-mail | Web | 7. února 2010 v 13:00 | Reagovat

Dobrý den, v rámci projektu GAP (www.genabaze.cz) jsem organizoval testování našeho roku Klusáčků. Zjistilo se, že cca 50% přísluší do R1b, ale našel se i jeden Klusáček, který má haplotyp G2. Napište mi a přepošlu mu kontakt na Vás, bude-li mít zájem s Vámi komunikovat. S pozdravem
Jiří Klusáček

5 fake rolex fake rolex | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:11 | Reagovat

A. She couldn't control her pupils!
http://www.writewatches.com/

6 unique wedding dresses unique wedding dresses | E-mail | Web | 2. května 2013 v 8:38 | Reagovat

A. Patty!
http://www.untildress.net/ball-gown-wedding-dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama